Mësoni 8 këshilla bazike të cilat do t'ua bëjnë verën më të freskët

8 Këshilla për të kursyer energjinë gjatë verës

By Knauf
July 30, 2021

Qëndroni të freskët gjatë kësaj vere duke mos i thyer rekordet e faturave të energjisë elektike për shtëpinë tuaj.

1- Gatuani jashtë

Sobat dhe furrat e rrisin temperaturën e kuzhinës tuaj. Në vend të kësaj ju mund të ndizni një zgarë dhe gatuani jashtë ose të dilni për piknik më mirë. 

2- Kufizojini paisjet elektronike dhe dilni më shpesh jashtë

Normalisht të gjitha paisjet elektronike duan energji elektrike të karikohen. Një këshillë e vyer është të rrini jashtë dhe ta shijoni verën sa më shumë. Prsh, një xhiro me biçikleta me të gjithë familjen?

3- Tregohuni të zgjuar përsa i përket freskueseve

Përdorni ventilatorët për të qarkulluar ajër të feskët. Regjistrojini në mënyrë të kundërt me akrepat e orës në këto ditë të nxehta vere. 

Dhe mos harroni: Ventilatorët freskojnë njerëzit por jo dhomën, kështu që përdorini ato në dhoma të mbushura.

4- Ulini grrilat

Kjo këshillë është e lehtë për t’u harruar por shumë e rëndësishme. Mbajini grrilat dhe perdet tuaja të mbyllura gjatë ditës kur edhe dielli është më i nxehtë. Kjo gjë do të ndihmojë në parandalimin e temperaturave të nxehta të depërtojnë në shtëpinë tuaj.

5- Izoloni papafingon apo shtëpinë tuaj

9 nga 10 shtëpi në SHBA janë të paizoluara, ç’ka bën që të shpenzohen shumë para në fatura të energjisë elektike. Të izoluarit e shtëpisë është investimi më i madh që ju mund të bëni për të ulur kostot e faturave të energjisë elektike, gjatë verës por edhe gjatë gjithë vitit. 

6- Vendosini elektroshtëpiaket në punë gjatë natës

Për ta mbajtur shtëpinë tuaj të freskët, shmangni përdorimin gjatë orëve të nxehta të ditës të paisjeve që lëshojnë nxehtësi, të tilla si hekuri i rrobave, lavatriçja, lavastovilja, etj.

7- Riparoni shtëpinë tuaj

Të gjitha të çarat e vogla që mund të keni në shtëpinë tuaj mund të përkthehen në një dritare të lënë hapur, nga ku mund të dalë lirshëm ajri i kondicionuar. Gjejini ekzaktësisht ku ndodhen këto të çara dhe riparojini ato sa më parë.

8- Varini rrobat e lagura

Përdoreni nxehtësinë e verës në avantazhin tuaj për të tharë rrobat tuaja duke i varur jashtë.